Diwali: Svátek světel, který rozzáří i tvůj život
Diwali, svátek světel, se v roce 2024 slaví od 29. 10. do 3. 11. Tento významný hinduistický svátek, oslavovaný miliony lidí po celém světě, přináší do našich životů světlo, radost a naději. Má hluboké kořeny v hinduistické mytologii a tradici. Pojďte se o něm dozvědět více. Najdete zde i speciální meditaci pro Diwali a nahrávku bhajanu (písně) k Lakšmí.
Diwali je nejen oslavou bohyně Lakšmí, přinášející hojnost a prosperitu, ale také časem pro meditaci a duchovní rozvoj. V Indii se tradičně slaví rozsáhlými přípravami, které zahrnují důkladný úklid domů a jejich zdobení olejovými lampami a barevnými mandalami, tvořených ze sypké směsi sypané na zem, zvanými rangoli (na obrázku). Vrcholem oslav je rozsvícení lamp, které symbolizují vítězství světla nad temnotou a pozvání bohyni Lakšmí do našich domovů.
Existuje několik legend spojených s tímto svátkem, ale všechny se shodují v jednom – oslavují vítězství světla nad temnotou, dobra nad zlem a poznání nad nevědomostí. Nejčastěji se Diwali spojuje s legendou o návratu Rámy, avatára Višnua, do království Ayodhya po 14 letech z vyhnanství. Jeho návrat byl oslavován rozsvícením lamp, které měly symbolicky rozptýlit temnotu a přivítat Rámu jako krále.
Jak se Diwali slaví v Indii
V Indii se Diwali slaví po dobu pěti dnů, přičemž každý den má svůj vlastní význam a rituály. Lidé zdobí své domy olejovými lampami, vytvářejí nádherné rangolis (barevné mandaly) a nosí nové oblečení.
Den 1: Dhanteras – 29. 10. 2024
Dhanteras značí začátek oslav Diwali. Lidé v tento den uctívají bohyni Lakšmí a boha Kuberu a modlí se za prosperitu a bohatství. Věřící nakupují nové věci, včetně zlatých mincí, zlatých slitků nebo zlatých šperků.
Den 2: Naraka Chaturdashi nebo Choti Diwali – 30. 10. 2024
Tento den si připomínáme vítězství Pána Krišny nad démonem Narakasurou. Více o tomto příběhu napsal můj Guru Paramahamsa Vishwananda zde.
Den 3: Diwali – 31. 10. 2024
Diwali připomíná návrat Pána Rámy, Maty Síty a Lakšmana do Ajodhyje. Také připomíná vítězství dobra nad zlem. V tento den lidé zdobí své domy hliněnými lampami, barevnými rangoli a světly. Věřící také večer provádějí puju (obřad) k Lakšmí a Ganéšovi.
Den 4: Govardhan Puja – 2. 11. 2024
Indové po Diwali slaví Govardhan Púdžu. Je věnována uctívání hory Govardhan. Říká se, že Pán Krišna zvednutím hory zachránil obyvatele Mathury před Pánem Indrou.
Den 5: Bhai Dooj – 3. 11. 2024
Poslední den oslav Diwali se slaví jako Bhai Dooj, Bhau Beej nebo Bhaiya Dooj. Oslavuje se sourozenecká láska.
Diwali v České republice – jak ho můžeme oslavit
I v České republice můžeme zažít atmosféru Diwali. Zde je několik tipů, jak si tento svátek užít:
- Rozsvítit lampy: Umístěte do oken nebo na balkón lampičky a vytvořte tak světelnou dekoraci.
- Uklidit svůj domov: vymeťte všechny kouty v bytě, vytřiďte co nepotřebujete a pošlete to dále potřebným.
- Vytvořit rangoli: Namalujte barevné mandaly na zem nebo na papír.
- Připravit tradiční indická jídla: Ochutnejte chutné kari, chapati nebo sladké laddu.
- Zpívat mantry: Zpívejte mantry věnované bohyni Lakšmí.
Poslechněte si píseň (bhajan) k Lakšmí, který jsem nahrála během kírtanu – společného zpěvu manter v Praze.
Mějte krásné dny, přeji vám mnoho světla v něm a těším se na zpívání s vámi, Pavla Saraswati
Jai Gurudev milá Saraswati ?
Krásný příspěvek. Děkuji za sdílení ??.